Odpowiedzi i modyfikacje z dnia 10.12.2013 r.

                                                                                                                 Halinów, dnia 10.12.2013r.

Nr sprawy: ZP.271.55.2013                                                                          

                                                                         

Wszyscy uczestnicy postępowania

Dotyczy: przetargu nieograniczonego na zadanie pod nazwą: Budowa gimnazjum przy Zespole  Szkół w Halinowie.

 

Wypełniając dyspozycję art. 38 ust.2 oraz ust.4 ustawy Prawo zamówień publicznych,  Zamawiający udziela odpowiedzi na zadane pytania z dnia 06 grudnia br. do specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz dokonuje odpowiedniej  modyfikacji. 

 

Pytanie 1

W zakresie elewacji budynku brak w przedmiarach pozycji dotyczących wykonania elewacji z płyty HPL – prosimy o uzupełnienie przedmiarów.

Odpowiedź  1

Przedmiar robót stanowi jedynie element pomocniczy do określenia przedmiotu zamówienia. Wykonawca powinien we własnym zakresie przygotować kosztorys w oparciu o projekt wykonawczy, STWIOR, istotne postanowienia umowy oraz SIWZ.

 

Pytanie 2

W zakresie elewacji budynku brak ocieplenia wełną 200 mm – proszę o uzupełnienie przedmiaru.

Odpowiedź  2

Przedmiar robót stanowi jedynie element pomocniczy do określenia przedmiotu zamówienia. Wykonawca powinien we własnym zakresie przygotować kosztorys w oparciu o projekt wykonawczy, STWIOR, istotne postanowienia umowy oraz SIWZ.

 

Pytanie 3

W zakresie przestawienia ogrodzenia mamy liczyć nowe ogrodzenie czy mamy wykorzystać stare nie ma żadnej informacji o podmurówce, czy mamy ją ująć.

Odpowiedź  3

Projekt w części opisowej w pkt 1.4.1 zakłada: „przywrócenie opłotowania wzdłuż południowej granicy działki. Wykonać ogrodzenie systemowe, z sztywnych paneli o oczku prostokątnym, z poziomym przetłoczeniem wzmacniającym. Wysokość panela 170cm. Kolor – ocynk. W systemie tym wykonać bramę wjazdową rozwieraną (2x 200cm) oraz furtkę (1x100cm) od strony. ul. Prusa”. Nowe ogrodzenie należy wykonać na nowej podmurówce i należy ją ująć  w wycenie.

 

Pytanie 4

W przedmiarach są wpisane inne ilości wycieraczek niż wynika to z projektu.

Odpowiedź  4

Przedmiar robót stanowi jedynie element pomocniczy do określenia przedmiotu zamówienia. Wykonawca powinien we własnym zakresie przygotować kosztorys w oparciu o projekt wykonawczy, STWIOR, istotne postanowienia umowy oraz SIWZ.

 

Pytanie 5

Brak w przedmiarach balustrady stalowej schodów zewnętrznych w osiach 3 i 4 proszę o podanie prawidłowej ilości i podstaw wyceny.

Odpowiedź  5

Dwie barierki stalowe zewnętrzne w osiach 3 i 4 zgodnie z przekrojem A-A rys. A.11.

Barierka stalowa ocynkowana malowana proszkowo RAL 9006, z płaskowników stalowych, odległość pomiędzy płaskownikami 12cm. Barierki wykonać analogicznie do projektu barierek wewnętrznych za wyjątkiem pochwytu który na zewnątrz jest stalowy a nie drewniany.

 

Pytanie 6

§4 ust.2: Czy Zamawiający zgodzi się odpowiednio zmienić zapisy §4 ust.2 umowy mając na uwadze, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, Wykonawca nie może odpowiadać za błędy w dokumentacji projektowej oraz nie ma obowiązku wykryć wad i błędów w dokumentacji projektowej, do wykrycia których wymagana jest specjalistyczna wiedza z zakresu projektowania.

Wg Wykonawcy odpowiedną zmianą będzie wykreślenie z ust.2 słów: „jak również w dokumentach tych nie ujęte, a bez których nie można wykonać przedmiotu umowy, bez możliwości podwyższenia z jakiegokolwiek tytułu”

Odpowiedź 6

Sformułowanie w § 4 ust. 2 Projektu umowy w pełnym brzmieniu: „… jak również w dokumentach tych nie ujęte, a bez których nie można wykonać przedmiotu umowy, bez możliwości podwyższenia z jakiegokolwiek tytułu.”.

W rozumieniu Zamawiającego zapis ten nie przenosi na Wykonawcę odpowiedzialności za prawidłowe opisanie przedmiotu zamówienia w postaci dokumentacji projektowej (bo nie dokumentacja projektowa jest przedmiotem zamówienia).

Zamawiający przewiduje wynagrodzenie ryczałtowe. Ryczałt polega na uzgodnieniu przez strony umowy stałej kwoty, która będzie stanowiła ostateczne wynagrodzenie przyjmującego zamówienie z tytułu wykonania zamówionego dzieła, niezależnie od tego, jakie nakłady będzie musiał ponieść wykonawca w celu zamierzonego przez strony rezultatu. Zgodnie z art. 632 KC wynagrodzenie ryczałtowe nie ulega zmianie nawet wtedy, gdy w czasie zawierania umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztu prac.

W celu prawidłowego wyliczenia wynagrodzenia ryczałtowego często sporządzana jest tzw. kalkulacja wstępna. Kalkulacja taka może być sporządzona metodą szacunkową lub poprzez szczegółową wycenę sporządzonego wcześniej zestawienia nakładów koniecznych do wykonania dzieła. W tym drugim wypadku, sposób obliczenia wynagrodzenia jest zbliżony do ustalenia wynagrodzenia kosztorysowego. Z tego też powodu w wielu wypadkach mylony jest z kosztorysem. Istotne jest, że inaczej niż przy uzgodnieniu przez strony wynagrodzenia kosztorysowego, taka kalkulacja wstępna dokonana w celu wyliczenia ryczałtu, nie ma później znaczenia dla oceny czy konkretne, konieczne do zrealizowania zamierzonego przez strony rezultatu prace mają charakter dodatkowy. Istota wynagrodzenia ryczałtowego polega bowiem na tym, iż strony ustalają ogólną kwotę wynagrodzenia za całość nakładów koniecznych do wykonania dzieła.

Kwestii tej dotyczy wyrok SA w Poznaniu z 6.3.2001 r., w którym podkreślono, iż w sytuacji, gdy strony ustaliły za wykonanie dzieła wynagrodzenie ryczałtowe, dołączenie przez wykonawcę do umowy kosztorysu nie ma znaczenia, a dokument ten należy uznać jedynie za uzasadniający merytorycznie oferowaną przez przyjmującego zamówienie (wykonawcę) kwotę wynagrodzenia ryczałtowego.

W świetle przepisów Kodeksu cywilnego ustalenie przez strony wynagrodzenia w formie ryczałtu powoduje, iż wykonawcy nie przysługuje roszczenie o zmianę jego wysokości, zarówno z powodów subiektywnych, takich jak nieprawidłowe przyjęcie podstaw jego ustalenia z powodu mało precyzyjnego oznaczenia przedmiotu świadczenia wykonawcy budowlanego, jak i z powodów obiektywnych, które stanowią przede wszystkim przeszkody, jakich strony nie mogły brać pod uwagę przy zawieraniu umowy. Ustawodawca przyjął tu bardzo wyraźnie, iż ryzyko normatywne uzgodnienia wynagrodzenia ryczałtowego na zbyt niskim poziomie ponosi wykonawca, jako ten, który powinien lepiej znać się na kalkulacji kosztów.

 

W związku z powyższym Zamawiający nie zgadza się na zmianę zapisu §4 ust.2 Projektu umowy.

 

Pytanie 7

§5 ust.1 Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę sposobu fakturowania na fakturowanie za okresy miesięczne lub 2 miesięczne, stosownie do zaawansowania prac? Nadto, czy Zamawiający wyrazi zgodę na zwiększenie kwoty, do której mogą być wystawione faktury częściowe do kwoty łącznej 90 %?

Odpowiedź 7

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

Pytanie 8

Czy, mając na uwadze treść §6 pkt 9 i 10, zamawiający przeprowadził badania gruntu?

Odpowiedź 8

Dokumentacja badań geotechnicznych została umieszczona w załączniku nr 6 SIWZ – Projekt budowlany w „podfolderze” – „10.zalaczniki”.

 

Pytanie 9

  § 9 ust.2 pkt 1 i 2 – Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zastąpienie słowa „opóźnienie” słowem „zwłoka”, albowiem wykonawca może odpowiadać wyłącznie za opóźnienie zawinione, tj. zwłokę?

Odpowiedź 9 i modyfikacja

Odpowiadając na pytanie, Zamawiający zmienia zgodnie z wnioskiem Wykonawcy, zapis § 9 ust.2 pkt 1 i 2, który otrzymuje brzmienie:

„1) za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy, w wysokości 0,1% wynagrodzenia brutto określonego w §4 ust.1, za każdy dzień zwłoki licząc od terminu określonego w §3 ust.1 pkt 1;

  1. za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych przy odbiorze lub wad zgłoszonych w okresie rękojmi i gwarancji, w wysokości 0,1% wynagrodzenia brutto określonego w §4 ust.1, za każdy dzień zwłoki, licząc od dnia wyznaczonego na usunięcie wad; ”

 

Pytanie 10

§9 ust.4 – Czy Zamawiający zgodzi się na wykreślenie sformułowania: „bez składania dodatkowych oświadczeń woli przez Strony”?

Odpowiedź 10 i modyfikacja

Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie ww. zapisu, jednak dokonuje modyfikacji § 9 ust.5 poprzez dodanie przed słowem „Zamawiający”, słów: „W przypadku nie zapłacenia przez Wykonawcę kar umownych na wezwanie Zamawiającego” ale doprecyzuje zapis.

W związku z powyższym  ust. 5 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„5. W przypadku nie zapłacenia przez Wykonawcę kar umownych na wezwanie Zamawiającego, Zamawiający ma prawo potrącenia kar umownych z bieżących płatności należnych Wykonawcy lub
z wniesionego zabezpieczenia, bez składania dodatkowych oświadczeń woli przez Strony.”

 

Pytanie 11

§ 10 ust.2 pkt 4: Zamawiający zgodzi się na wykreślenie zapisu §10 ust.2 pkt 4 umowy, albowiem wskazane tam przesłanki odstąpienia od umowy są określone zbyt ogólnikowo, dając zamawiającemu zbyt dużą dowolność w zastosowaniu tego prawa? Ewentualnie, czy Zamawiający zgodzi się doprecyzować przesłankę „Wykonawca nie wykonuje robót zgodnie z warunkami umownymi” w taki sposób, że chodzi o niewykonanie, które ma charakter rażącego naruszenia?

Nadto czy Zamawiający zgodzi się na wprowadzenie w tym punkcie wymogu dodatkowego wezwania przez Zamawiający zgodzi się na wprowadzenie w tym punkcie wymogu dodatkowego wezwania przez Zamawiającego do usunięcia naruszeń w terminie 14 dni i bezskutecznego upływu tego terminu?

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na ww. zapis.

Celem Zamawiającego jest wykonanie umowy  i Zamawiający nie będzie odstępował od umowy z przyczyn błahych, a jednocześnie nie może pozwolić na wykonanie umowy niezgodnie z warunkami umownymi.

 

Pytanie12

§10 ust.2 pkt 4: Czy odwołanie się w tym punkcie do §10 ust.2 pkt 4 umowy nie jest omyłkowe?

Albowiem wskazane tam przesłanki nie implikują utraty ważności zabezpieczenia.

Odpowiedź 12

Zamawiający nie widzi w ww. paragrafie omyłki, takiej omyłki nie ma.

 

Pytanie 13

§10 ust.3 pkt 5: Czy Zamawiający zgodzi się na wykreślenie tego zapisu i, ewentualnie, wpisanie w jego miejsce obowiązku Zamawiającego rozliczenia się za materiały i urządzenia dedykowane na przedmiotową budowę zamówione zgodnie z umową do dnia  złożenia oświadczenia o odstąpieniu?

Odpowiedź 13

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

Pytanie 14

§11 ust.6 – Czy w §11 ust.6 nie zaszła pomyłka pisarska polegająca na pominięciu słowa „wad” po słowie: „nieusunięcia”?

Odpowiedź 14 i modyfikacja

Tak, zaszła pomyłka i w związku z tym Zamawiający modyfikuje §11 ust.6 poprzez dodanie po słowie „nieusunięcia” dodaje  słowo „wad”.

 

Pytanie 15

§ 14 Czy Zamawiający zgodzi się na dopisanie w §14 zdanie: „Nie dotyczy to przelewu wierzytelności na rzecz Banku kredytującego inwestycję”.

Odpowiedź 15

Zamawiający nie wyraża zgody na ww. zapis.

 

Pytanie 16

Czy Zamawiający zgodzi się dopisać w pkt 4.1. Karty gwarancyjnej: „chyba, że usunięcie wady w tym terminie nie jest możliwe, wówczas Wykonawca zobowiązuje się usunąć wadę w najkrótszym możliwym czasie”?

Odpowiedź 16

Zamawiający nie wyraża zgody na ww. zapis.

 

Pytanie 17

Pkt 9.1 karty gwarancyjnej: Czy zamawiający zgodzi się dopisać w pkt 9.1 karty gwarancyjnej słowa: „lub inne zdarzenia o charakterze nagłym i zewnętrznym, których nie można było przewidzieć ani im zapobiec”?

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na ww. zapis.

 

Burmistrz
/-/Adam Ciszkowski

Wytworzył:
Burmistrz Halinowa - Adam Ciszkowski
(2013-12-10)
Udostępnił:
Dorota Górska
(2013-12-10 15:45:35)
Ostatnio zmodyfikował:
Dorota Górska
(2013-12-10 15:50:21)