Uchwała Nr XXV/275/04 Rady Miejskiej w Halinowie z dnia 03 grudnia 2004r. w spr: ustalenia zasad prz
Uchwała Nr XXV/275/04
Rady Miejskiej w Halinowie
z dnia 03 grudnia 2004 roku
w sprawie : ustalenia zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i wynagrodzenia opiekunów.
Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późn. zm. ) oraz art.50 ust.5 i 6, art.17 ust.1 pkt.4,5,6,11,14,15, w związku z art.96 ust.4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz.593 z późn. zm.), Rada Miejska w Halinowie uchwala, co następuje:
§ 1
Uchwala się zasady przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej będące w zakresie zadań własnych i wynagrodzenia opiekunów w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Halinów i Kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
§ 3
Traci moc uchwała Nr XV/193/2000 Rady Gminy w Halinowie z dnia 27 września 2000 roku w sprawie: ustalania zasad przyznawania usług opiekuńczych oraz ich odpłatności a także zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i wynagrodzenia opiekunów, zmieniona uchwałą Nr XXII/157/02 Rady Miejskiej w Halinowie z dnia 01 marca 2002 roku.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2005 roku i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie
/-/ Włodzimierz Gronczewski
Załącznik Nr 1
do uchwały Nr XXV/275/04
Rady Miejskiej w Halinowie
z dnia 03 grudnia 2004 roku
Zasady przyznawania oraz odpłatności za usługi opiekuńcze oraz zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i wynagrodzenia opiekunów.
I Zasady przyznawania usług opiekuńczych.
- Wniosek o przyznanie usługi opiekuńczej składa osoba zainteresowana, pracownik socjalny lub każda osoba, której znana jest sytuacja osobista i zdrowotna osoby potrzebującej.
- Decyzje w sprawie przyznania, zakresu, odpłatności lub odstąpienia w całości lub części od żądania odpłatności usługi opiekuńcze podejmuje Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na wniosek lub z urzędu.
- W decyzji określa się rodzaj i zakres (czynności opiekuna ) usługi, okres na jaki usługi opiekuńcze zostały przyznane, wysokość odpłatności oraz tryb poboru opłaty.
- Usługi opiekuńcze przyznaje się na podstawie:
a) przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, w trakcie którego pracownik
socjalny ustala sprawność, zakres i rodzaj potrzeb, sytuację rodzinną i
materialną potrzebującego,
b) zaświadczenia lekarskiego określającego stan zdrowia oraz rodzaj i zakres usług, którym należy objąć osobę potrzebującą.
II Zasady ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze
- Odpłatność za usługi opiekuńcze ustala się w wysokości:
- usługi opiekuńcze gospodarcze – 7 złotych / 1 godzinę;
- usługi opiekuńcze pielęgnacyjne – 8 złotych /1 godzinę;
- Odpłatność za usługi opiekuńcze wnoszona jest przez świadczeniobiorców do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na podstawie wystawionego przez osobę świadczącą usługi opiekuńcze rachunku.
- Na rachunku winny być określone: liczba godzin świadczonych usług, ich rodzaj, cena usług oraz łącznie wartość należności. Podstawę wyliczeń stanowi tabela odpłatności ustalona w części III załącznika.
- Opłaty za usługi wpłacane są na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na podstawie bankowego dowodu wpłaty .
- Świadczeniobiorca może zostać zwolniony częściowo lub całkowicie z odpłatności, zwłaszcza ze względu na :
- korzystanie z dwóch lub więcej rodzajów usług;
- poniesienie znacznych wydatków w danym okresie, związanych z długotrwałą chorobą wymagającą zakupu leków, sprzętu rehabilitacyjnego itp.
- przypadki losowe i związane z tym wydatki ( kradzież, pożar, zalanie mieszkania itp.),
- poniesione wydatki związane z remontem lokalu, w którym zamieszkuje (np.: wymiana instalacji domowych, urządzeń sanitarnych, zakup opału),
- brak możliwości wyegzekwowania odpłatności z uwagi na zmiany chorobowe wieku starczego.
III Zasady zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i usługi opiekuńcze
- Wydatki ze środków przeznaczonych na pomoc społeczną, poniesione na usługi opiekuńcze, pomoc rzeczową, zasiłki celowe, zasiłki okresowe, dożywianie osób podlegają całkowitemu zwrotowi jeżeli:
a) osoba zobowiązana do zwrotu legitymuje się dochodem w rodzinie wyższym niż 150 % kryterium dochodowego ustalonego ustawą o pomocy społecznej,
b) osoba samotna legitymuje się dochodem wyższym niż 150 % kryterium dochodowego osoby samotnej ustalonego tą samą ustawą.
- Jeśli dochód na osobę w rodzinie wynosi w granicach:
a) 101% - 110% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 5% wydatków,
b) 111% - 120% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 10% wydatków,
c) 121% - 130% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 20% wydatków,
d) 131% - 140% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 30% wydatków,
e) 141% - 150% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 60% wydatków.
- Jeśli dochód osoby samotnej wynosi w granicach:
a) 101% - 110% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 0% wydatków,
b) 111% - 120% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 5% wydatków
c) 121% -130% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 10% wydatków,
d) 131% - 140% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 30% wydatków
e) 141% - 150% kryterium dochodowego, zwrotowi podlega 50% wydatków.
Kwoty kryterium dochodowego stanowiące podstawę ustalenia odpłatności podlegają waloryzacji na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej.
- W razie braku tytułu do zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego do zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu stosuje się odpowiednio zasady określone w pkt.1,2,3.
- W szczególnie uzasadnionych losowo lub rodzinnie sytuacjach, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenia stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub niweczyłoby skutki udzielonej pomocy, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej może z urzędu lub na wniosek osoby zobowiązanej, zastosować niższe niż określone uchwałą procentowe stawki zwrotu lub odstąpić od żądania zwrotu w całości. Odstąpienie częściowe lub całkowite lub obniżenie stawki procentowej, następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie
/-/ Włodzimierz Gronczewski