Odpowiedzi z dnia 12.02.2015 r.
Halinów, dnia 12.02.2015 r.
Nr sprawy: ZP.271.3.2015
Wszyscy uczestnicy postępowania
Dotyczy: przetargu nieograniczonego na zadanie pod nazwą: „Zagospodarowanie skweru
w centrum Halinowa poprzez budowę parkingu, zjazdu i miejsc postojowych
dla samochodów wraz z miejscem odpoczynku dla kierowców i mieszkańców”
Wypełniając dyspozycję art. 38 ust.2 ustawy Prawo zamówień publicznych, Zamawiający udziela odpowiedzi na pytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia z dnia 06 i 10 lutego br.
Pytanie nr 1
Z jakiego materiału mają być wykonane nasypy z piasku dowożonego czy gruntu
miejscowego
Odpowiedź
Zgodnie z zapisami znajdującymi się w Projekcie budowlanym, zawartymi na stronie 17 punkt 3. „Układ konstrukcyjny obiektu – konstrukcja nawierzchni” (Konstrukcja nawierzchni z piasku) – w ramach przedmiotowej inwestycji projektuje się wykonanie następującej konstrukcji nawierzchni z piasku:
- 30 cm – warstwa piasku płukanego grubego, zgodnie z PN-EN 1177
Podłoże G1 – należy uzyskać wskaźnik zagęszczenia Is – 0,97
W związku z powyższym nasypy powinny być wykonane z piasku dowożonego.
Pytanie nr 2
Po czyjej stronie jest rozbiórka istniejących wpustów
Odpowiedź
Zgodnie z zapisami znajdującymi się w Projekcie budowlanym, zawartymi na stronie 16 punkt 2.3. „Odwodnienie” – w ramach budowy parkingu projektuje się wymianę istniejących wpustów i dowiązanie wysokościowe kratek wpustów do projektowanych nawierzchni. Wymiana oznacza zarówno rozbiórkę istniejących wpustów jak i montaż nowych, które to prace leżą po stronie Wykonawcy.
Pytanie nr 3
W związku z realizacją powyższej inwestycji, w której planowane jest wykonanie chodnika z betonowej kostki brukowej, pragniemy Państwa zapytać o możliwości zastosowania w tym projekcie innowacyjnej betonowej kostki brukowej oczyszczającej powietrze ze szkodliwych tlenków azotu (NOx), wykonanej w technologii TX Active®?
Uzasadnienie:
Technologia TX Active® polega na zastosowaniu cementu zawierającego fotokatalizator w produkcji elementów betonowych (np. kostki brukowej, dachówki, ekranów dźwiękochłonnych itp.), które redukują szkodliwe związki obecne w powietrzu (np. pochodzące ze spalin z silników samochodowych) oraz posiadają właściwości samooczyszczające z różnego rodzaju substancji organicznych. Ograniczony także zostaje rozwój grzybów, porostów i gromadzenie się brudu, co zwiększa walory estetyczne takiej nawierzchni. Do uzyskania tego efektu potrzebne jest tylko światło słoneczne (tj. promieniowanie UV), które aktywuje powyższe właściwości.
Naukowy dowód skuteczności fotokatalizatora w postaci nanometrycznego dwutlenku tytanu został potwierdzony w międzynarodowym projekcie PICADA (Photocatalitic Innovative Coverings Applications for Depollution Assessment), finansowanym przez Unię Europejską ( http://www.picada-project.com/domino/SitePicada/Picada.nsf?OpenDataBase ) oraz w wielu innych badaniach i obiektach referencyjnych.
Bardzo istotnym jest fakt, że proces oczyszczania jest długotrwały i stale odnawialny przez cały okres „życia” wyrobu betonowego (np. kostki), gdyż fotokatalizator odpowiedzialny za tę właściwość nie zużywa się w procesie oczyszczania.
Proszę również uwzględnić fakt, że wszystkie dostępne na rynku kształty, kolory i grubości kostek są możliwe do wyprodukowania w technologii kostek o właściwościach fotokatality-cznych – oczyszczających powietrze z NOx (również kostki, podane w tym przetargu). Kostki te spełniają wszystkie wymagania normy PN-EN 1338 „Betonowe kostki brukowe - Wymagania i metody badań”, posiadają znak CE lub B, i są legalnie dopuszczone do obrotu i stosowania na terenie Polski i UE zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa. Na Państwa żądanie producent kostki powinien przedstawić raport z badania aktywności fotokatalitycznej oferowanego produktu.
Na przykład, zastosowanie kostki TX Active® do budowy chodników, ścieżek rowerowych, parkingów itp., zwłaszcza w miejscach przebywania dzieci czy miejscowościach wypoczynkowych i uzdrowiskowych, jest bardzo świadomym działaniem ukierunkowanym na zapewnienie korzystnych warunków dla osób tam przebywających oraz działaniem zmierzającym do zachowania szczególnego mikroklimatu panującego na danym obszarze, wolnego od spalin samochodowych. Informacja o zastosowaniu tego ekologicznego produktu może być także użyta jako argument promujący podejmowane działania w celu zapewnienia maksymalnego komfortu użytkowników, turystów czy mieszkańców danej miejscowości.
Podstawowe zalety zastosowania fotokatalitycznej kostki betonowej TX Active®:
- Zmniejszenie zanieczyszczeń,
- Poprawa jakości powietrza,
- Samooczyszczanie,
- Poprawa bezpieczeństwa,
- Przyjazne środowisku
- Zwiększona trwałość
W załączniku przesyłamy Państwu broszurę informacyjną technologii TX Active® i cementu TioCem® oraz przykład realizacji. Dla lepszego zrozumienia mechanizmu działania tego innowacyjnego produktu zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.tiocem.pl
Przykład z realizacji:
http://tvp.info/informacje/nauka/ekologiczny-cement-sposobem-na-czyste-powietrze/8766714
http://ulicaekologiczna.pl/technologie/sciezka-w-nowej-soli-sama-oczyszcza-powietrze/
http://www.budnet.pl/Zrewolucjonizowane_budownictwo,Biznes,113511-czytaj.html
Proszę o kontakt z nami, jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują dodatkowych informacji.
Odpowiedź
Jeżeli w kwocie ryczałtowej, zaoferowanej w przetargu zawierać się będzie koszt proponowanej kostki zamiennej (bez dodatkowych opłat z tytułu zmiany), jak również jeśli kostka pod względem wizualnym będzie wyglądała identycznie z kostką opisaną
w dokumentacji technicznej (jest to ważne ze względu na nawiązanie się do kostki ułożonej już na ul. Jana Pawła II) i jeśli jest ona nie gorsza pod względem wytrzymałościowym
i odpornościowym od „zwykłej” kostki, to istnieje możliwości zastosowania w tym projekcie innowacyjnej betonowej kostki brukowej oczyszczającej powietrze ze szkodliwych tlenków azotu (NOx), wykonanej w technologii TX Active.
Pytanie nr 4
Czy wykonanie nawierzchni z piasku grubego wchodzi w zakres zamówienia ?
W przedmiarach brak jest pozycji na wykonanie tych prac. Prosimy o ewentualną korektę przedmiarów.
Odpowiedź
Tak, wykonanie nawierzchni z piasku wchodzi w zakres zamówienia. Powierzchnia to 500 m2.
Pytanie nr 5
Czy Zamawiający dopuszcza zastąpienie obrzeży / krawężników łukowych obrzeżami/ krawężnikami prostymi dociętymi na krótsze odcinki.
Odpowiedź
Zamawiający nie dopuszcza takiej możliwości przy łukach mniejszych niż 3 m
Pytanie nr 6
W projekcie zagospodarowania terenu zaznaczono słupki biało – czerwone, które należy ustawić. Czy te prace wchodzą w zakres zadania ?
Odpowiedź
Tak, wchodzą w zakres zadania słupki. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany ich lokalizacji. Decyzję odnośnie ich lokalizacji podejmiemy na etapie wykonawstwa.
Pytanie nr 7 (z dnia 10.02.2014r.)
Załączony do dokumentacji projekt nie precyzuje z jakiego materiału mają zostać wykonane siedziska ławek (listwy plastikowe czy drewniane). Prosimy o doprecyzowanie jaki materiał należy przyjąć do wyceny.
Odpowiedź
Listwy siedziska i oparcia powinny być wykonane z olejowanego drewna twardego, zaimpregnowane środkami ochrony drewna, w kolorze palisander.
Z up. Burmistrza
Zastępca Burmistrza
/-/ Adam Sekmistrz