Strona główna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl
Halinów
Herb Halinów

Piątek 29.12.2017

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Uchwała Nr XV/193/2000

Uchwała Nr XV/193/2000

Rady Gminy w Halinowie

 z dnia 27.09.2000 r.

 

w sprawie: ustalenia zasad przyznawania usług opiekuńczych oraz ich odpłatności a także zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i wynagrodzenia opiekunów.

 

Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (jednolity tekst z 1996 roku Dz.U. Nr 13 poz. 74 z późniejszymi zmianami) oraz art.34 ust.5 w związku z art.10 ust. l pkt.3 i ust.2 pkt.2, 3a, 5 i art.17 oraz art.18 ust. 1,2 i 3 art.41 ustawy z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej jednolity tekst z 1998 roku Dz.U. Nr 64 poz.414 z późniejszymi zmianami. Rada Gminy w Halinowie uchwala co następuje:

§1

 

Uchwala się zasady przyznawania usług opiekuńczych oraz ich odpłatności, a także zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i wynagrodzenia opiekunów w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

 

§2

 

Traci moc uchwała Nr XXII/204/97 Rady Gminy z dnia 24 kwietnia 1997 roku w sprawie ustalania zasad przyznawania usług opiekuńczych oraz ich odpłatności a także zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i wynagrodzenia opiekunów.

 

§3

 

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Halinowie

§4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą od 01 października 2000 roku.

 

 

 

Załącznik do uchwały

 Nr XV/193/2000 Rady Gminy w  Halinowie

 z dnia 27.09.2000 roku

 

 

Zasady przyznawania usług opiekuńczych oraz ich odpłatności, a także zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i wynagrodzenia opiekunów.

 

I Zasady przyznawania usług opiekuńczych.

 

1. Wniosek o przyznanie usługi opiekuńczej składa osoba zainteresowana, pracownik socjalny lub też każda osoba, której znana jest sytuacja osobista i zdrowotna osoby potrzebującej.

2. Decyzje w sprawie przyznania usługi opiekuńczej, jej zakresu oraz ustalenia odpłatności z tytułu przyznanych usług, a także odstąpienia od żądania w całości lub części zwrotu odpłatności za usługi opiekuńcze, podejmuje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na wniosek lub z urzędu.

3. W decyzji określa się rodzaj i zakres (czynności opiekuna) usługi; okres na jaki usługa opiekuńcza została przyznana, wysokość odpłatności za usługę lub też stwierdzenie o odstąpieniu w całości lub w części od żądania odpłatności oraz tryb poboru opłaty.

4. Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania usługi winna być wydana niezwłocznie, po skompletowaniu niezbędnych dokumentów i przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Decyzja odmowna wymaga zasadnienia.

5. Usługi opiekuńcze przyznaje się osobom samotnym, które z racji wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagaj ą pomocy innych osób.

6. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobom, które z przyczyn określonych w pkt.5 wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić.

7. Usługi opiekuńcze przyznaje się na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, w trakcie którego pracownik socjalny ustala sprawność potrzebującego, zakres i rodzaj potrzeb, sytuację rodzinną i materialną osoby lub rodziny; zaświadczenia lekarza określającego stan zdrowia osoby potrzebującej oraz rodzaj usług i ich zakres.

 

II. Zasady ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze.

 

1. Odpłatność za usługi opiekuńcze ustala się w wysokości:

• Usługi opiekuńcze gospodarcze - 6 złotych/ l godzinę

• Usługi opiekuńcze pielęgnacyjne - 7 złotych /1 godzinę.

2. Wysokość odpłatności za godzinę usług opiekuńczych podlega waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług ogłaszanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim, raz w roku na dzień 01 lipca każdego roku. Przyjmuje się wskaźnik z roku poprzedzającego rok waloryzacji.

3. Waloryzacja odpłatności za godzinę usług opiekuńczych dokonywane jest w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, który także udziela informacji zainteresowanym o wysokości odpłatności. Ustalone w ten sposób stawki obowiązują od 01 lipca danego roku.

4. Odpłatność za usługi opiekuńcze wnoszona jest przez świadczeniobiorców „z dołu" do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na podstawie wystawionego rachunku, przez osobę świadczącą usługi opiekuńcze.

5. W rachunku winny być określone: liczba godzin świadczonych usług, ich rodzaj, cena usług oraz łącznie wartość należności. Podstawę wyliczeń stanowi tabela odpłatności ustalona w części III „zasad..”

6. Opłaty za usługi wpłacane są na konto Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na podstawie bankowego dowodu wpłaty w Banku PEKAO S. A. w Mińsku Mazowieckim. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej może na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zobowiązanej albo członka jej rodzin do odpłatności, podjąć decyzję o odstąpieniu od żądania zwrotu w całości lub części odpłatności. Decyzja taka może zostać podjęta na cały okres świadczenia usług opiekuńczych lub też tylko w oznaczonym czasie.

Świadczeniobiorca może zostać zwolniony częściowo lub całkowicie z odpłatności, zwłaszcza ze względu na:

• korzystanie z dwu rodzajów usług;

• poniesienie znacznych wydatków w danym okresie związanych z długotrwałą chorobą wymagającą zakupu drogich leków, sprzętu rehabilitacyjnego itp.;

• przypadki losowe i związane z tym wydatki (kradzież, pożar, zalanie mieszkania itp.),

• poniesione wydatki związane z remontem lokalu, w którym zamieszkuje np.: wymiana instalacji domowych, urządzeń sanitarnych, zakupu opału;

• brak możliwości wyegzekwowania odpłatności z uwagi na zmiany chorobowe wieku starczego.

 

III Zasady zwrotu wydatków za niektóre świadczenia z pomocy społecznej i usługi opiekuńcze.

 

1. Wydatki ze środków przeznaczonych na pomoc społeczną, poniesione na usługi lecznicze, pomoc rzeczową, zasiłki celowe, podlegają całkowitemu zwrotowi:

a) jeśli osoba zobowiązana do zwrotu legitymuje się dochodem w rodzinie wyższym niż 150% kryterium dochodowego ustalonego ustawą, w przypadku rodzin i osób korzystających z pomocy w formie dożywiania uczniów - kryterium dochodowe nie może być wyższe aniżeli 200%.

b) jeśli osoba samotna legitymuje się dochodem wyższym niż 200% kryterium dochodowego ustalonego ustawą.

2. Jeśli dochód na osobę w rodzinie utrzymuje się w granicach:

a) 101%-110% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 5% wydatków,

b) 111%-120% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 10% wydatków,

c) 121%-13 0% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 20% wydatków,

d) 131%-140% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 30% wydatków,

e) 141%-150% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 60% wydatków.

3. Jeśli dochód osoby samotnej utrzymuje się w granicach:

a) 101%-120% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 0% wydatków,

b) 121%-150% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 5% wydatków,

c) 151 %-170% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 10% wydatków,

d) 171%-190% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 3 0% wydatków,

e) 191%-200% kryterium dochodowego zwrotowi podlega 50% wydatków. Kwoty kryterium dochodowego stanowiące podstawę ustalenia odpłatności podlegają waloryzacji na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej.

4. W razie braku tytułu do zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego do zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 1,2 i 3.

5. W szczególnie uzasadnionych losowo lub rodzinnie sytuacjach, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenia stanowiłyby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub niweczyłoby skutki udzielonej pomocy. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej może z urzędu lub na wniosek osoby zobowiązanej, zastosować niższe niż określone uchwałą procentowe stawki zwrotu lub odstąpić od żądania zwrotu w całości. Odstąpienie częściowe lub całkowite, lub też obniżenie stawki procentowej, następuje w drodze decyzji administracyjnej.

 

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Joanna Pietrzykowska
(2004-03-11 15:38:06)
Ostatnio zmodyfikował:
Joanna Pietrzykowska
(2004-03-11 15:46:10)
 
 
ilość odwiedzin: 5194313

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X