Strona główna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl
Halinów
Herb Halinów

Piątek 29.12.2017

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Uchwała Nr III/16/02 Rady Miejskej w Halinowie z dn. 13 grudnia 2003 r. w sprawie: Programu ...

 

                                               UCHWAŁA Nr III / 16 / 02

                                              Rady Miejskiej w Halinowie

                                                   z dnia 13 grudnia 2002 r.

w sprawie: Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2003 dla Gminy Halinów.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku - o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142 , póz. 1591 z późń. zm.) oraz art. 4' ust. 1,2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. - o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. Nr 35, póz. 230 z późń. zm.)

Rada Miejska w Halinowie postanawia co następuje:

§ l

Uchwalić „ Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2003'" dla Gminy Halinów stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

         § 2

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego

                                                                   § 3

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Halinów.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 


l

Załącznik do uchwały nr III / 16 / 02

Rady Miejskiej w Halinowie

z dnia 13 grudnia 2002 r.

 

 Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów             Alkoholowych na rok 2003 r dla Gminy Halinów.

ROZDZIAŁ I

Diagnoza stanu problemów alkoholowych na terenie Gminy

Program Profilaktyczny kierowany jest do całej społeczności Gminy, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży gimnazjalnej w wieku 13 -16. W celu ustalenia zagrożeń oraz potrzeb przeprowadzone zostały ankiety wśród 430 osób młodzieży I , II i III klas gimnazjalnych Gimnazjum w Halinowie i Okuniewie a więc prawie całej populacji w wieku 13-16 lat. Z badań wynika , że młodzi ludzie przyjmują wzory ryzykownego zachowania, polegające na paleniu papierosów, piciu alkoholu oraz eksperymentowaniu z narkotykami. Badanie wykazało, że 9% z pośród nich regularnie pali papierosy.78,5 %próbowało napoje alkoholowe, w tym do spożywania w ostatnim miesiącu przyznaje się 24 %, w ostatnim tygodniu - 6,5 %, częściej 2,8 % , natomiast do udziału w imprezach z udziałem narkotyków przyznaje się 42 osoby, próbowania narkotyków przyznaje się 6 osób - tj, 1,4 %. Z przeprowadzonego badania wynika też że, młodzież  ma bardzo łatwy dostęp do alkoholu, papierosów . Może je bez problemu kupić w sklepach na terenie naszej Gminy. Okazuje się ,że   sprzedawcy łamią prawo sprzedając papierosy i alkohol młodzieży poniżej 18 lat.61,4 % ludzi młodych podaje, że może kupić bez problemu papierosy natomiast alkohol - 48,6 %. Rośnie zagrożenie narkotykami, 33,5% uważa ,że na terenie naszej Gminy łatwo jest je kupić. Być może łatwemu dostępowi do alkoholu sprzyja dość duża ilość punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

    Problem z   nadużywaniem alkoholu przez dorosłych ma według liderów lokalnej społeczności aż 34 % mieszkańców gminy. Z informacji otrzymanych z Posterunku Policji wynika, że  znaczna ilość  interwencji  przeprowadzona w środowisku  domowym spowodowana była głównie przez mężczyzn będących pod działaniem alkoholu.

Z danych otrzymanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wiadomo, że 30 rodzin z problemem alkoholowym jest objętych pomocą. Dlatego należy podjąć działania , które zmienią ten stan rzeczy. Temu ma służyć Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 2003.

ROZDZIAŁ II

Celem głównym „Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych" jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych oraz zwiększenie możliwości rozwiązywania problemów już istniejących i łagodzenie ich skutków. Podstawowe założenia przyjęte w celu realizacji Programu:

• Aktywizacja instytucji i społeczności Gminy do działań na rzecz profilaktyki

nałogów oraz wspomaganie działalności instytucji służących rozwiązywania problemów alkoholowych.

• Działania mające na celu zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych oraz wszechstronnej pomocy osobom współuzależnionym a w szczególności dzieciom i młodzieży.

• Promowanie zdrowego, wolnego od nałogów stylu życia. Cele szczegółowe Programu ukierunkowane będą na:

1. Podniesienie poziomu wiedzy na temat nałogów poprzez rozwijanie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców , pedagogów.

2. Zwiększenie dostępności do pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.

3. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychoterapeutycznej, prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

4. Promowanie zdrowego stylu życia w celu kształtowania pozytywnych postaw u dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych lub zagrożonych patologią.

5. Zmniejszenie dostępności do alkoholu poprzez restrykcyjne przestrzeganie ustawy z dnia 26 października 1982 r- o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - w zakresie zakazu podawania i sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym.

6. Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców lokalnej społeczności oraz zapobieganie przemocy.

OCZEKIWANE ZMIANY:

1. Modyfikacja stylu życia rodzin w kierunku pro zdrowotnym i wolnym od nałogowa

2. Zmniejszenie patologii związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.

3. Zmniejszenie wskaźników łamania prawa przez osoby uzależnione od alkoholu oraz zwiększenie liczby osób powracających do aktywnego życia po leczeniu odwykowym.

4. Zminimalizowanie efektów zaniedbań wychowawczych oraz zaburzeń życia rodzinnego wynikających z uzależnienia.

5. Wyeliminowanie spożywania alkoholu przez nieletnich, zmiana kultury picia przez dorosłych.


ROZDZIAŁ III ZADANIA I SPOSÓB REALIZACJI

1. Podniesienie poziomu wiedzy na temat nałogów poprzez rozwijanie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców , pedagogów. SPOSÓB REALIZACJI

• Przeprowadzenie cyklu szkoleń profilaktycznych pod hasłem „Niebezpieczne nałogi" dla dzieci klas VI wszystkich szkół podstawowych, młodzieży klas gimnazjalnych oraz ich rodziców .

• Szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień dla osób:

- zajmujących się rozwiązywaniem problemu nałogu (członkowie MKRPA, pracownicy MOPS-u, służby zdrowia, policji),

- podejmujących działania na rzecz dzieci i młodzieży  (pedagodzy, nauczyciele).

• Zakupienie i rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych:

ulotki, broszury, czasopisma, filmy na kasecie video, plakaty.

2. Zwiększenie dostępności do pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu. SPOSÓB REALIZACJI

• Utworzenie i finansowanie punktu konsultacyjnego dla osób z problemem alkoholowym.

• Prowadzenie w lokalach użyteczności publicznej, kampanii informacyjnej

(w formie plakatów, broszur, informatora ) o możliwościach leczenia, formach pomocy, grupach wsparcia.

• Pomoc w sfinansowaniu leczenia osób uzależnionych (sfinansowanie opłaty za wydanie opinii biegłego, pokrycie kosztów dojazdu na leczenie).

• Wnioskowanie o przymusowe leczenie.

• Podjęcie współpracy dotyczącej pomocy osobom nadużywającym alkoholu z podstawową opieką zdrowotną i zawarcie porozumienia w zakresie finansowania usług.


 

3. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychoterapeutycznej, prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie. SPOSÓB REALIZACJI

• Prowadzenie Punktu Pomocy Osobom Współuzależnionym.

• Prowadzenie przy współpracy z MOPS, dyrektorów szkół świetlic środowiskowych oraz zajęć socjo-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z rodzin uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem od alkoholu.

• Utworzenie    Klubu   Środowiskowego   dla młodzieży   Gimnazjalnej   i szkół ponadpodstawowych z rodzin dysfunkcyjnych lub zagrożonych patologią.

• Pomoc w wyposażeniu placówek w pomoce i sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć terapeutycznych.

• Dofinansowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych z programem terapeutyczno - profilaktycznym /kolonie, obozy/.

4. Promowanie zdrowego stylu życia - ma na celu kształtowanie pozytywnych postaw u dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, lub zagrożonych patologią. SPOSÓB REALIZACJI

• Organizowanie dla dzieci i młodzieży, w czasie wolnym od nauki, zajęć rozwijających uzdolnienia i zainteresowania (zajęcia sportowe, artystyczne, turystyczne i inne) .

• Wspomaganie .dofinansowanie działalności   instytucji,   organizacji   realizujących zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień.

• Wspieranie działań służących   rekreacji   i zabawie   młodzieży   bez używek, organizowanie imprez profilaktycznych promujących styl życia wolny od nałogów.

5. Zmniejszenie dostępności do alkoholu poprzez restrykcyjne przestrzeganie ustawy z dnia 26 października 1982 r- o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - w zakresie zakazu podawania i sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym.


SPOSÓB REALIZACJI

• Kontrolowanie punktów sprzedaży alkoholu pod względem przestrzegania ustawy z dnia 26 października 1982 r. -o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - będzie odbywać się minimum 2 razy w roku.

• Organizowanie szkoleń dla sprzedawców 2 razy w roku.

• Promowanie placówek gastronomicznych wolnych od alkoholu.

• Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym oraz występowanie przed Sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

• Dążenie do zmniejszenia ilości punktów sprzedaży napojów alkoholowych poprzez ograniczenie wydawania nowych zezwoleń.

• Współpraca z policją w celu wykrywania i likwidowania negatywnych skutków związanych z działalnością punktów sprzedaży alkoholu.

6. Zwiększenie bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz zapobieganie przemocy.

SPOSÓB REALIZACJI

• Współpraca z sądem, prokuraturą, policją, pomocą społeczną, służbą zdrowia, szkołami, parafiami, oraz stowarzyszeniami działającymi na rzecz trzeźwości oraz podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy oraz innym zachowaniom patologicznym wynikającym z uzależnienia.

ROZDZIAŁ IV

BUDŻET PROGRAMU

• Zadania niniejszego Programu będą finansowane ze środków pochodzących z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz z innych środków budżetowych przeznaczonych na ten cel.

• Niewykorzystane środki w danym roku budżetowym pochodzące z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie wygasają z upływem roku budżetowego, przeznaczone będą na realizację zadań Programu w roku następnym.


ROZDZIAŁ V

ZASADY WYNAGRADZANIA CZŁONKÓW GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

• Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniu Komisji.

• Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest zestawienie, które złoży Przewodniczący Komisji zgodne z listą obecności na posiedzeniu.

• Wysokość wynagrodzenia członków Komisji określa odrębna uchwała Rady Miejskiej.

 

                                                          ROZDZIAŁ VI

REALIZATORZY PROGRAMU

Działalność profilaktyczną koordynuje inspektor ds. zdrowia i przeciwdziałania alkoholizmowi współpracując z:

• Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

• Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną,

• Parafiami,

• Sąsiednimi Gminami w zakresie podejmowania działań profilaktycznych.

• Dyrektorami szkół

• Kierownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

• Dyrektorami Domów Kultury

• Placówkami służby zdrowia Współrealizatorem Gminnego Programu jest:

• Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która inicjuje zadania określone w niniejszym Programie oraz opiniuje zgodność lokalizacji punktów sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałami Rady Gminy dot. zasad usytuowania na terenie Gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Wytworzył:
Udostępnił:
Paulina&Bogdan Paulina&Bogdan
(2003-10-08 13:25:02)
Ostatnio zmodyfikował:
Paulina&Bogdan Paulina&Bogdan
(2003-10-08 13:44:05)
 
 
ilość odwiedzin: 5194607

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X