Protokół z obrad XXI Sesji Rady Miejskiej w Halinowie z dnia 02 sierpnia 2004 r.
Protokół
z obrad XXI Sesji Rady Miejskiej w Halinowie
z dnia 02 sierpnia 2004 r.
I. Otwarcie obrad Sesji i stwierdzenie quorum Rady.
Obrady XXI Sesji Rady Miejskiej w Halinowie w dniu 02 sierpnia br. otworzył o godz.17.00 Przewodniczący Rady Włodzimierz Gronczewski, który na wstępie odczytał wniosek Burzmistrz J. Damasiewicz z dnia 29.07.2004 r. dotyczący zwołania Sesji nadzwyczajnej.
Na podstawie odczytanej listy obecności stwierdzono quorum Rady w liczbie 15 Radnych i uznano prawomocność obrad.
II. Przyjęcie porządku obrad.
Zaproponowany Radzie porządek obrad, stanowiący załącznik do niniejszego protokołu, został przyjęty w wyniku głosowania: za – 15, przec. – 0, wstrz. – 0.
III. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Halinów do 2013 roku.
Burmistrz J. Damasiewicz podziękowała Radnym i Sołtysom za przybycie na Sesję i wyjaśniła, że posiedzenie zostało zwołane ponieważ w ostatnich dniach, w wyniku zmian w procedurze ubiegania się o środki z Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego, powstała możliwość ubiegania się o środki przeznaczone na rozpoczęte inwestycje.
Jednym z załączników niezbędnych do ubiegania się o środki europejskie jest Plan Rozwoju Lokalnego, którego projekt jest przedmiotem obrad Rady.
Zasadniczym dokumentem, w którym zostaną zawarte wszystkie planowane inwestycje na lata 2006-13 będzie Wieloletni Plan Inwestycyjny, do którego będzie dostosowywany Plan Rozwoju Lokalnego.
Sekretarz J. Kurczak wyjaśnił, że Plan Rozwoju Lokalnego miał zostać przedstawiony Radzie na planowanym posiedzeniu w dniu 20.08. br. Ponieważ w ostatnich dniach pojawiła się możliwość składania wniosków na rozpoczęte inwestycje, stąd wniosek zwołania sesji nadzwyczajnej.
Pan Sekretarz poinformował, że Plan Rozwoju składa się z trzech części: I - opisowej, II – zawierającej zestawienie najważniejszych planowanych lub realizowanych inwestycji gminnych, a III – planu przepływów finansowych na lata 2004-13.Plan Rozwoju Lokalnego nie jest planem inwestycyjnym na lata 2007 - 2013, a jedynie zawiera opis zamierzeń w tej dziedzinie, ponieważ obowiązuje obecnie wieloletni plan inwestycyjny na lata 2004-2006, stanowiący załącznik do tegorocznego budżetu, natomiast plan inwestycyjny na lata 2007-13 będzie musiał być przyjęty w formie osobnego dokumentu, osobną uchwałą.
Ponadto Sekretarz J. Kurczak wyjaśnił, że składane wnioski będą dotyczyły tegorocznych inwestycji kanalizacyjnych i budowy dróg. Wszystkie dokumenty, które należy złożyć aby otrzymać środki unijne, są w posiadaniu Urzędu, brakuje jedynie Planu Rozwoju Lokalnego.
Jednocześnie Sekretarz J. Kurczak wniósł autopoprawki polegające na wymianie strony ze spisem treści i dodanie stron 18 i 19, które zawierają opis scenariusza finansowania inwestycji w latach 2004-06 i prognozowane przepływy finansowe w latach 2004-13.
Podczas dyskusji Radny S. Wieczorek zaproponował rozważenie propozycji dopisania nowych inwestycji do Planu podczas obecnej Sesji lub wniesienia poprawek podczas posiedzenie Rady we wrześniu.
Sekretarz J. Kurczak wyjaśnił, że od woli Radnych zależy uszczegółowianie planu inwestycji, ale zaznaczył, że wszystkie inwestycje zostaną zawarte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, którego projekt – do 2013roku – Rada otrzyma w ciągu 1-2 miesięcy.
Na pytanie Wiceprzewodniczącego R.Wasiaka o umieszczenie w Planie przebudowy kotłowni w szkole w Okuniewie z paliwa stałego na gazowe, Burmistrz J. Damasiewicz odpowiedziała, że obecnie możemy ubiegać się jedynie o środki unijne przeznaczone na kanalizację i drogi, a nie na kotłownię. Pani Burmistrz zapewniła także, że wystąpi z inicjatywą zmian w Planie Rozwoju Lokalnego, jeśli będą niezbędne.
Radny A. Ludwiniak zaproponował, aby dopisać budowę kanalizacji sanitarnej w systemie podciśnieniowym w miejscowościach: Kazimierów, Mrowiska, Chobot.
Wiceprzewodnicząca T.Kowalczyk stwierdziła, że głównym celem podjęcia uchwały jest otrzymanie środków unijnych, a Radny Powiatowy H. Świtkowski zaznaczył, że podjęcie uchwały jest konieczne.
Sekretarz J. Kurczak powiedział ponadto, że w przypadku dopisywania inwestycji należałoby wskazać czas ich realizacji, układ rzeczowy, sposób obliczania środków finansowych, źródło finansowania, przeprowadzić analizę budżetu, prognozę długu publicznego, co wymaga poświęcenia czasu na opracowanie tych inwestycji.
Radny T. Jankowski stwierdził jednak, że nie zgadza się z propozycją budowy dróg wskazanych w Planie i proponuje nowe opracowanie i dopisanie innych propozycji inwestycji drogowych do 2006 roku.
Radny S.Wieczorek zgłosił formalny wniosek, aby uchwalić do Plan Rozwoju Lokalnego w brzmieniu pierwotnym, a w przyszłości dopracowywać i uściślać ten dokument
na podstawie § 3 projektu uchwały.
Wniosek Radnego S. Wieczorka został przyjęty w wyniku głosowania: za – 12, przec. – 1, wstrz. – 2. W związku z przyjęciem wniosku zgłoszonego przez Radnego S.Wieczorka, Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały, wraz z załącznikiem uzupełnionym formie autopoprawki, pod głosowanie.
Za przyjęciem projektu uchwały głosowano: za – 14, przec. – 1, wstrz.- 0.
Przewodniczący Rady Wł. Gronczewski stwierdził podjęcie uchwały.
IV. Zakończenia obrad Sesji Rady Miejskiej w Halinowie.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Wł. Gronczewski o godz. 18.30 dokonał zamknięcia posiedzenia XXI Sesji Rady Miejskiej w Halinowie.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie
/-/ Włodzimierz Gronczewski
Protokół sporządziła:
/-/ Paulina Wirtek