Uchwała nr XIII/110/03 Rady Miejskiej w Halinowie z dn. 24.10.2003 r. w sprawie: zabezpieczenia ...
Uchwała Nr XIII/110/03
Rady Miejskiej w Halinowie
z dnia 24 października 2003 roku
|
w sprawie: zabezpieczenia mieszkańców Gminy Halinów przed negatywnym wpływem składowiska odpadów paleniskowych i zakładu utylizacji odpadów komunalnych
i przemysłowych z towarzyszącymi funkcjami przemysłowymi usytuowanego na terenie Gminy Zielonka w sąsiedztwie miejscowości Michałów.
Na podstawie art. 7 ust. 1, pkt l, 3, 5, art. 18 ust. l i ust.2, pkt 15 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w związku z art. 28 rozdział VI Kodeksu Postępowania Administracyjnego, Rada Miejska w Halinowie uchwala, co następuje:
§ 1
W nawiązaniu do uchwały Rady Gminy Halinów Nr XXXIII/184/94 z dnia 25 marca 1994 r. Rada Miejska w Halinowie ponownie wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planów Gminy Zielonka budowy składowiska odpadów paleniskowych i zakładu utylizacji odpadów komunalnych
i przemysłowych z towarzyszącymi funkcjami przemysłowymi w sąsiedztwie miejscowości Michałów w Gminie Halinów, ponieważ działalność taka będzie szkodliwa dla żywotnych interesów mieszkańców Gminy Halinów, narażonych przede wszystkim na zanieczyszczenie powietrza, wód gruntowych i gleby, a w konsekwencji na zagrożenie zdrowia.
§ 2
Rada Miejska w Halinowie apeluje do Burmistrza i Rady Miasta Zielonka o zaprzestanie wszelkich działań, których celem byłoby powstanie składowiska odpadów paleniskowych i zakładu utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych z towarzyszącymi funkcjami przemysłowymi na powierzchni około 330 ha byłego poligonu wojskowego. W szczególności dotyczy to terenów w okolicach wsi: Michałów i Krubki, ujętego w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego Gminy Zielonka w obszarze składowiska odpadów paleniskowych EC Kawęczyn, poszerzonego
o zakład unieszkodliwiania stałych odpadów komunalnych i przemysłowych, zatwierdzonego uchwałą Nr XL/249/97 Rady Miasta Zielonka z dnia 12 czerwca 1997 r. Teren ten stanowi 70 – letni kompleks leśny.
§ 3
Uchwałę należy przesłać do: Prezesa Rady Ministrów, Posłów na Sejm RP z okręgu nr 18
i Senatorów RP z województwa mazowieckiego, Ministra Środowiska, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej, Wojewody Mazowieckiego, Starosty Powiatu Wołomińkiego, Starosty Powiatu Mińskiego, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Burmistrza i Rady Miasta Zielonka, Wójtów, Burmistrzów Gmin sąsiadujących z Gminą Halinów.
§ 4
Integralną częścią niniejszej uchwały jest uzasadnienie.
§ 5
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Halinów.
§ 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Gminy.
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XIII/110/03
Rady Miejskiej w Halinowie
z dnia 24 października 2003 roku
Podjęcie powyższej uchwały spowodowane zostało troską o zdrowie i przyszłość
mieszkańców naszej Gminy, w szczególności mieszkańców wsi Michałów, a także
dbałością o nasze środowisko, los 70 - letniego lasu k/Michałowa ( dawne Dobra Michałów).
W związku z planowaną przez Gminę Zielonka i Powiat Wołomiński budową zakładu utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych wraz ze spalarnią śmieci i składowiskiem odpadów niebezpiecznych, Rada Miejska w Halinowie nie wyraża zgody na jego zorganizowanie na terenie lasu koło wsi Michałów.
Planowana inwestycja zlokalizowana została w odległości około 500 m od zabudowań mieszkalnych. Rodzaj i sposób utylizacji odpadów - w szczególności odpadów niebezpiecznych, utylizacja termiczna (spalarnia) i ich składowanie, jak również rodzaj odpadów ( komunalne, ciężka chemia, medyczne, osady z oczyszczalni, izotopy itd.) - spowoduje wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców wsi Michałów, jak również dla lasu i jego ekosystemu. Dodatkowym obciążeniem dla mieszkańców będą zapachy związane z przerobem i składowaniem odpadów oraz wzrost liczby szkodników ( szczury ) a co za tym idzie pogorszenie się warunków sanitarnych na terenie lasu i wsi.
Zlokalizowanie składowiska - w szczególności spalarni - w takim miejscu spowoduje, że zanieczyszczenia z komina spalarni opadać będą na wieś i okoliczne lasy powodując ich degradację
a następnie zagładę.
Rada Miejska w Halinowie nie widzi żadnych racjonalnych przesłanek, dla których należy wyciąć
43 ha 70 - letniego lasu by powstał zakład utylizacji odpadów, w szczególności, że las ten jest częścią dużego kompleksu leśnego (Rembertów - Pustelnik), drugiego po Puszczy Kampinoskiej klina napowietrzającego Warszawę. Obszar przyszłej inwestycji jest terenem podmokłym, na którym wody powierzchniowe mieszają się z wodami użytkowymi. Jest to teren zlewni rzeki Długiej i przedostanie się zanieczyszczeń do wód gruntowych spowoduje pozbawienie wody kilku podwarszawskich miejscowości ( Sulejówek, Wesoła, Miłosna, Okuniew)
Powiat Wołomiński posiada liczne uzbrojone tereny, będące w gestii Skarbu Państwa, które są zdegradowane ekologicznie i ulokowanie tam takiego zakładu nie powodowałoby zagrożenia dla ludzi i środowiska. Istnieją również technologie, pozwalające lokalizować zakłady utylizacji, na terenach już istniejących składowisk odpadów.